Czym zajmuje się biuro rachunkowe

accountant photoWiadomości biura księgowego: Gąszcz przepisów podatkowych może przerazić każdego. Czasem rozliczenie zwykłego podatku PIT przerasta nasze możliwości – a przedsiębiorcy mają jeszcze większe problemy. Rozliczenia roczne, ZUS, GUS, czy rozliczenia VAT to masa ciężkiej, żmudnej pracy, a o pomyłkę nietrudno. Lepiej więc zlecić prowadzenie tego typu działalności profesjonalistom. Niejedno biuro rachunkowe w Częstochowie świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie.

Większość biur rachunkowych skupia się na tak zwanym outsourcingu usług księgowych. Najczęściej występujące tu usługi związane są z działaniami w ramach Ustawy o rachunkowości. Biuro odpowiedzialne jest za różnego rodzaju deklaracje podatkowe, wysyłanie informacji do Głównego Urzędu Statystycznego, czy tworzenie sprawozdań finansowych. Zwykle też reprezentuje swoich klientów przed organami podatkowymi.

W przypadku większych firm, zatrudniających pracowników, możliwy jest też outsourcing kadrowo-płacowy. W takiej sytuacji biuro zajmuje się ewidencjonowaniem danych kadrowych. Pomaga w sporządzaniu pełnych list płac, naliczaniu wynagrodzeń, zgłaszaniu nowych pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także za przygotowywanie deklaracji, zarówno do ZUS, jak i PFRON. Biuro może też przygotowywać zaświadczenia o wynagrodzeniach, zarobkach, a także świadectwa pracy.

Jak widać zakres prowadzonych przez biura rachunkowe działań potrafi być niezwykle szeroki i zdejmuje ogrom obowiązków z barków przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz